A 2010-es év beszámolói:
Kárpát-medence verseny
A Leövey Klára Gimnázium adott helyet a Kárpát-medence Nemzetközi Földrajz verseny I. - regionális - fordulójának, 2010. február 6-a szombatján. Ezt követte a verseny II. - dötő - fordulója, augusztus 2-7. ig, budapesti táborozással egybekötve. Ezen a februári verseny legjobb tíz helyezettje képviselte az anyaországot valamint csatlakoztak hozzájuk a felvidéki, kárpátaljai, erdélyi, délvidéki regionális versenyek legjobbjai.
Az egyletünk által 12 éve indított tanulmányi versenyen a földrajzot kedvelő (12-18 éves) diákok mérik össze tudásukat.
A verseny célja az egész Kárpát-medence, azon belül Budapest természetföldrajzi, kultúrtörténeti és társadalom-földrajzi értékeinek alaposabb megismerése; a Kárpát-medencében élő és közös nyelvet beszélő diákok közötti baráti kapcsolatok kialakítása, ápolása. A verseny témája mindig állandó, közös lakóhelyünkről, a Kárpát-medence tájairól a benne élő emberekről, gazdaságukról, kultúrájukról és nemzeti örökségükről szól.
A nemzetközi versenyt minden alkalommal más-más régióban rendezzük, és elsősorban az adott térségnek megfelelő témakörökből kerülnek ki az írásbeli feladatok kérdései és a szóbeli tételek.
A 2010-es versenyünk témája volt: Budapest természeti és környezeti értékei. Ennek megfelelően a versenyzők jártak a Rókahegyi - tanösvényen, a Hajógyári-szigeten, a Pál-völgyi és a Szemlő-hegyi barlangokban és a Kőpark tanösvényen; a Sas-hegyi tanösvényen, a Gellért-hegyi víztározóban és a Sziklakórházban, a Hunyadi-szigeten, a Tétényi-fennsíkon; az Apáthy-sziklánál, a Hármashatár-hegyen a Guckler Károly körúton, és a Lukács Gyógyfürdőben, ahol az "élményfürdőzésen" kívül előadást is hallgathattunk Rák Tibor műszaki igazgató úrtól (Budapest Gyógyfürdő Zrt.) a gyógyító, éltető, gazdasági szempontból is jelentős budapesti termálvizekről.
Valamennyi kirándulások célja nemcsak a természeti szépségek, értékek bemutatása volt, hanem a versenyzők környezettudatos, természetóvó szemléletének kialakítása, illetve megerősítése is. Nagyon fontos volt, hogy a diákok számára ne csak a vidék hanem, a nagyváros természeti értékei is megjelenjenek.
Augusztus 6-án került sor a Nemzetközi Kárpát-medence Földrajzverseny döntőjének lebonyolítására. Délelőtt az írásbeli, délután pedig a szóbeli verseny zajlott le két kategóriában (I. kategória: 6-9. évfolyam, II. kategória: 10-12. évfolyam) a Budapest XVIII. kerületi Eötvös Loránd Általános Iskolában, mely egyben a versenyzőknek szálláshelyet is biztosított.
A döntő eredménye letölthető PDF formában!
A döntőben részt vevő tanulók és tanáraik számára a táborozás ingyenes, melynek költségeit a versenyt rendező Földrajztanárok Egyletének kell biztosítania. A költségeket egyrészt pályázatok révén fedeztük, másrészt a budai (I. II. III. XI. XII.) kerületektől kaptunk anyagi támogatást. A Budapest Gyógyfürdő Zrt. a Lukács fürdői ingyenes belépővel, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága pedig jelentős kedvezménnyel járult hozzá a megvalósításhoz.
A Földrajztanárok Egyletének vezetői úgy gondolják, hogy az általuk indított program túlnőtt a szorosan vett "földrajzi ismereteken", azaz már beépült tanítványaink emberi kapcsolataiba, környezetük életébe. Ez minden alkalommal meggyőz minket arról, hogy a megkezdett munkát mindenképpen folytatni kell.
A verseny házigazdája Dorogi Lászlóné volt. Munkáját segítette a versenyt alapító Berkó Judit és Vizy Zsolt kollégáink.
A galériában tekintse meg képeinket az I. regionális fordulóról, valamint a II. döntő fordulóról.
fel »
A Focault ingától az Attila dombig
Tanulmányi utunk Ceglédre és a Tápió-mentére vezetett 2010. március 27-nek szombatján.
Az Erzsébet-híd pesti hídfője mellett, a Mátyás pincénél (V. kerület) találkoztunk. Autóbuszunk 700 órakor indult.
- Tápiszentmártonban (75km) prezentció segítségével a nagyközség mutatkozott be, majd sétát tettünk az 5 500 lelket számláló - az Alsó-Tápió mente legnagyobb - településén.
- Innen Ceglédre hajtottunk (25 km):
- A reformtus Nagytemplomban megnéztük a Facoult ingakisérlet reprodukcióját.
- A Dobmúzeumban nagyon érdekes és szemléletes volt látogatásunk.
- Cegléd központjában is rövid sétát tettünk.
- Újszilvás (25 km) nevezetessége a Bolyhos Pálinkaüzem (fakultatív kóstolással és vásárlással kedvezményes áron.
- Tápiószeléra (10 km) a Blaskovich Múzeum megtekintésére tértünk be, feltárni a híres magyar versenyló, Kincsem titkait.
- Farmos (5 km), ahol a Matolcsy kúria igazán megtekintésre érdemes.
- Tápiószentmártonban (12 km) pedig a Lovaspark, és az Attila domb várt minket (fakultatív borkóstolással és vásárlási lehetőséggel).
- Innen utaztunk vissza autóbusszal Budapestre (70km).
Köszönjük a kirándulást szervező és vezető Dusek László tanár úr munkáját!
A galériban tekintse meg képeinket!
fel »
Bemutatkozott a XII. kerület
A Budapest tanterv keretében, a hagyományos kerületlátogatások sorát 2010. április 6-án a XII. kerület megismerésével folytattuk.
A szakmai nap során kollégáink megismerkedtek a Hegyvidék természeti- és településfoldrajzával, kulturális értékeivel, és bepillantást nyertek az oktatási-, közművelődési- és tudományos intézmények tevékenységébe.
Pedagógusaink olyan ismeretek birtokába jutottak, amit szakmai munkájukban is hasznosítani tudnak, amikor diákjaikkal tanulmányi, vagy szabadidős programon vesznek részt a XII. kerületben.
A programunkat szoros időtartással, terveink szerint vittük végig:
- 8.30: Gyülekező a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény és Galéria épletében (1126 Budapest, Beethoven utca 1/b.)
- 9.00: Alpolgrmesteri köszöntő
- 9.20: Helytörténet a Hegyvidéken - Most térkép e táj (időszaki kiállítás)
- 10.00: Gyalogséta a Sas-hegyhez (Meredek utca)
- 10.20: Látogatás a GeoRisk Földrengéskutató Intézetben
- 11.00: Látogatás az Arany János Általános Iskola és Gimnáziumba
- 12.00: Autóbuszos kerületlátogatás I.
- 13.00: A Jókai Klub - ebéd
- 14.30: Gyalogséta az Istenhegyen (a Város-kút forrásháza)
- 15.00: Látogatás a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságán
- 16.00: Autóbusszal a Hegyvidken II.
- 16.30: Látogatás az MTA KFKI Atomenergia Kutatóintézetbe
- 17.45: Autóbusszal a Hegyvidéken III.
- 18.00: Erzsébet-kilátó (János-hegy, 527 m.)
- 19.40: Programunk befejezése a Moszkva téren.
A Hegyvidék bejárása különjáratú autbusszal történt. Meleg ebédre a Polgármesteri Hivatal vendégei voltunk, amit a Jókai Klubban szerviroztak.
A programot szervezte és vezette Borsai Csaba. Munkáját a felkeresett intézmények előadói segítették. Külön köszönjük a hivatal munkatársainak, a Helytörténeti Gyűjtemény és a Jókai Klub dolgozóinak a közreműködést.
A galériban tekintse meg képeinket!
fel »
Vác és környéke
Minden kirándulás előkészülete nagyon jó böngészésre ad alkalmat. Így engem ez a kis Naszály körüli - Gyadai tanösvényi túra is arra inspirált, hogy elmélyedjek e környék földrajzában, a DCM utódjának a DDC Kft-nek a megismerésében. A böngészésnek még külön lendületet adott az április 10-re jelzett rossz idő, és mint "B terv", gondolkodtam a DDC meglátogatásában.
A kirándulásunk 9 fővel a rossz idő előrejelzése ellenére esőmentesen, kellemesen telt. A jó beszélgetéseket, kedves süteménykínálást, a táblák közös böngészését, Lujzika Dani unokájának érdeklődő, kedves jelenlétét mindenki el tudja képzelni.
Mivel képek nem készültek, csak a szóbeli hírekre és a letölthető írásomra hagyatkozhattok.
A programot szervezte és vezette Bécsy Lászlóné (Csöpi), akinek köszönjük a kirándulást.
fel »
Veresegyház
Április 24-nek reggelén indultunk Újpest-Városkaputól, Fóton és Mogyoródon keresztül Szadára, és onnan a Veresegyház határán lévő körforgalomhoz. Itt meredeken fölfelé kanyarodtunk, majd leparkolva gyalogos sétával felértünk a Margitára. A reggeli napsütsben szép kilátás tárult szemünk elé a Széchenyi hegytől egészen a Naszályig. Alattunk terült el Veresegyház, a hátunk mögötti részen pedig Gödöllő házai is látszódtak. Két diák - a Fabiciusz Általános iskola tanulói - ismertették Veresegyház és környékének földrajzi fekvését, vízrajzát és éghajlati viszonyait, illetve rövid áttekintsét kaptunk a hely történelméről.
Ezután autbuszunk már a belvárosba vitt, ahol a piac forgatagán átkelve elrékeztünk az Innovációs Központhoz. A bejárat előtt az intézmény igazgatója fogadott. Az épület előtti két harang játékával hívta fel magára figyelmünket. Csoportkép is készült, majd vendéglátónkkal felmentünk a Kamara terembe, ahol a zeneiskolások Sarjú együttese moldvai dalokból összeállított kis műsorral kedveskedett.
Közben megérkezett polgrmester úr is, aki ismertette Veresegyház, múltját, jelenét és jövőjét, majd a jelenlévőkkel nagyon kellemes beszélgetés alakult ki. A vendglátást jó kávé, friss pogácsa és frissen sült túrós rétes szolgálta. Az Innovációs Központ kiállítótermében képzőművészeti alkotásokat néztük meg.
A központ előtti Petőfi téren meglepetés programként polgrmester úrral és a kiránduláson részt vevő kolégákkal együtt kőzősen egy fát ültettünk, annak emlékére, hogy itt jártak a földrajz tanárok. Megkoszorúztuk a Petőfi szobrot is, majd buszra szállva a Missio Egészségügyi Központhoz mentünk. Igazgatója elmondta, hogy a kistérség egészségügyi és prevenciós feladatait látják el. Megénztük a fizikoterápiát, egy rendelőszobát, és felmentünk a rehabilitációs részre is. Tovább indulva, a Türgyei fatelepre mentünk, ahol megtekintettük a vaskos rönkök feldolgozását. A fatelep tulajdonosa kalauzolt minket.
A Veresegyházi Malom-tó élővilágát egyórás sétával jártuk végig, majd a mindenki által várt Medve Otthon következett. A macik nem nagy lelkesedéssel fogadtak minket.
Utolsó programként, már hazafelé a fóti Somlyó mellett jöttünk el, majd Fótra érkezve a kéttornyú templomhoz mentünk. Ez a Károlyi család temetkezési helye. Megtekinthettük a templom belsejét és altemplomát. Semmit nem cseréltek ki, minden eredeti formájában látható.
A programot szervezte és vezette Turi Kiss József. Köszönjük kollégánk lelkes munkáját!
A galériban tekintse meg képeinket!
fel »
Az Éltető Ivóvíz - 2010
Környezetvédelmi PÁLYÁZAT
A Fővárosi Vízművek Zrt. és a Földrajztanárok Egyletének közös versenyére a Szentendrei- és a Csepel-sziget valamennyi általános-, és középiskolájának 2-10. évfolyamos tanulói nevezhettek. Korosztályonként három kategóriában került kiírásra, 3 fős csapatok részére. Egy iskola több kategóriában és kategóriánként több csapattal is indulhatott.
- I. kategória: a 2-4. évfolyamosoknak:
Meseírás vagy képregény az ivóvíz éltető hatásáról, a csapból folyó ivóvíz fogyasztásának előnyeiről, fontosságáról, valamint egy A/3 méretű plakát készítése a vezetékes ivóvíz fogyasztásának népszerűsítésére. - II. kategória: az 5-8. évfolyamosoknak:
A. Hogyan lesz a Duna-vízből éltető ivóvíz, és hogyan jut el otthonaitokba?
B. Milyen szerepe van az ivóvízellátásban a víztornyoknak? - III. kategria: a 9-10. évfolyamosoknak:
A. Mitől függ a víz íze? Mi alapján alkotunk róla pozitív vagy negatív véleményt?
B. Reklám készítése a vezetékes ivóvíz fogyasztásának népszerűsítésére
A pályázat 2009. oktber 3. hetben került kiírásra, a jelentkezéseket november 9-ig fogadtuk be. A pályamunkák beérkezésének határideje 2010. március 22-én, a Víz Vilgnapján volt.
A döntővel egybekapcsolt eredmény hirdetésre május 2-án került sor, amelyen a pályázaton győztes 9 csapat tagjai vettek részt felkészítő tanáraikkal együtt. Ezen a napon a Csepeli Vízkezelő Műben tettünk látogatást, ahol szakemberek segítségével üzemlátogatás volt, illetve a Fővárosi Vízművek Zrt. un. Vízőrző Játékát játszottuk végig és az Info Mobilt tekintettük meg. Ebéd után a nagyobbakkal kerékpározás következett a Csepel-sziget ivóvízbázisához, azaz megtekintettünk egy csápos kutat.
A látottakról és tanultakról egy feladatlap kitöltésével számoltak be a gyerekek. Ünnepélyes díjkiosztón köszöntöttük a döntőben részt vett diákokat, felkészítő tanáraikat. Versenyünk díszlete pedig a gyerekek pályamunkáinak kiállítása volt.
Köszönjük a Fővárosi Vízművek Zrt. munkatársainak a közreműködést, valamint tanár kollégáinknak (Nagyné Gyenes Margit, Berkó Judit, Kuba Gábor és Borsai Csaba) a verseny szervezésében és lebonyolításában vállalt lelkes munkát.
A galériban tekintse meg képeinket!
fel »
Valóság és álom - Földrajztanítás 2010.
Utána FTE Közgyűlés
A konferenciát a Magyar Földrajzi Társasággal közös szervezésben tartottuk, május 15-én, szombaton.
Helyszíne a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (Bp. VIII. kerlet, Horváth Mihály tér 8.) díszterme volt.
- 900 óra: Regisztráció
- 930 óra: Megnyitó, köszöntő:
Hámori Veronika igazgató (Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium) és Rédli Katalin főosztályvezető-helyettes (Oktatási és Kulturális Minisztérium) - 940 óra: Plenáris előadások (elnököl Michalkó Gábor főtitkár, MFT)
- Szabó József egyetemi tanár, az MFT elnöke (DE TTK):
Gondolatok földrajztanár-képzésünkről - Szabó Júlia vezető tanár, szaktanácsadó (Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium) és Ütőné Visi Judit tudományos főmunkatárs, főiskolai docens (OFI, EKF):
A földrajzoktatás helyzete a tanárok véleménye és a szaktanácsadói tapasztalatok alapján - Makádi Mariann főiskolai docens (ELTE TTK):
A földrajztanárok módszertani kultúrája - Homoki Erika tanársegéd (Nyíregyházi Főiskola) és Sütő László főiskolai adjunktus (Nyíregyházi Főiskola):
Földrajzi készségek és ismeretek társadalmi beépültségének vizsgálata
- Szabó József egyetemi tanár, az MFT elnöke (DE TTK):
- 1100 óra: Kávészünet
- 1120 óra: Referátumok (elnököl Kuba Gábor elnök, FTE)
- Szakolczai Katalin vezető tanár (Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium):
Utazások a térképpel a térképen - a földrajzi alapismeretek tanításának létjogosultsága az alsó tagozaton - Berkó Judit tanár (Bp. XVI. Centenáriumi Általános Iskola és Szakiskola):
Az általános iskolai földrajzoktatás múltja, jelene és lehetséges jövője - Szilárd László gyakorló középiskolai tanár, felnőttoktatási tagozatvezető:
A szak(közép)iskolai földrajzoktatás jelene és elvárható változásai - Szabó Júlia vezető tanár, szaktanácsadó (Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium):
Személyiségfejlesztés a földrajzórán - Klicász Szpirosz közpiskolai tanár (Bp. X. Zrínyi Miklós Gimnázium):
Az érettségi, ahogy én látom - Ütőné Visi Judit tudományos főmunkatárs, főiskolai docens (OFI, EKF):
jó vizsga - jó kihívás? - a kétszintű érettségi vizsga tapasztalatai - Horváth Gergely főiskolai tanár (ELTE TTK):
Változó földrajztanár-képzésünk - 1230 óra: Ebédszünet
- 1300 óra: Vita
- Horváth Gergely főiskolai tanár (ELTE TTK):
A földrajzoktatás jövőjére vonatkozó állásfoglalás megvitatása és elfogadása
- Horváth Gergely főiskolai tanár (ELTE TTK):
A konferencia szerkeszetett dokumentuma az Állásfoglalás a földrajzoktatásról címmel olvasható el, amely kiegszült a kollégák által a tervezethez elküldött hozzászólásokkal, észrevételekkel, javaslatokkal. Köszönjk mindenkinek!
A konferencia szervezői voltak: Kuba Gábor (FTE) s Michalkó Gábor (MFT).
A konferenciát követően a Földrajztanárok Egylete 2010. évi Közgyűlését tartotta meg.
fel »
Tanulmányút Szász-Svájcba: Drezda - Berlin - Eisenach
A tanulmányi utat szervezte és vezett Laki Ilona. Ica részletes és olvasmányos beszámolója letölthető.
A galériban tekintse meg képeinket!
fel »
Felvidék - 2010. Tanulmányút a Nógrádi Geoparkban
Ez év szeptember 11-én az időjárás nem fogadta kegyeibe a földrajztanárokat. Özönvízszerű esőben érkeztünk Bujákra, ahol Patkós István korábbi polgármester és Molnárné Bódi Piroska igazgató mutatta be Glatz Oszkár életművét reprezentáló kiállítást. A színpompás népviselettel egy régebbi film segítségével ismerkedtünk meg részletesen. A bujáki vár meghódítása sem sikerülhetett a rossz idő miatt, ezért a honvédségi üdülő parkjában tettünk egy szép sétát, ahonnan ráláttunk a várra is.
Vanyarcon Schreiner Éva igazgató asszony várt ránk. Hamarosan a Haluska fesztivál forgatagába kerültünk. Megkóstoltuk a díjnyertes termékeket és megnéztük a szlovák és magyar csoportok színvonalas műsorát. A délután folyamán ellátogatunk a babamúzeumba.
Kora este értünk Bérre ahol az Andezit Hotel vezetője, Maczó László által ismerkedtünk a Kastély egyedülálló gyűjteményeivel, különleges élmény volt ellátogatni a Szabad Európa Rádió Múzeumba és a Magyarok Házába. Szállásunk is itt volt.
Másnap reggel korán indultunk a Szécsényhez tartozó Pösténypusztára, ahol Serfőző András mutatta be az Ipolyhidak Látogatóközpontot. Előbb rövid séta után a pöstényi Ipoly hídnál, majd pár perc buszozás után a rárósi Ipoly hídnál ismerhettük meg az újjáépülő hidak szövevényes történetét.
Ipolytarnócon Szarvas Imre a Bükki Nemzeti Park területi vezetője részletesen beszélt az első szlovák-magyar geopark a Novohrad - Nógrád Geopark létrejöttéről. Megismerhettük az új ipolytarnóci látványosságokat: az Ősfenyő Fogadó épületet és konferencia termet, a miocén erdőt, a lombtanösvényt, a 4D mozit. Izgalmas túrán vetünk részt a geológia tanösvényen.
Délután felvidéki barangolásunkat Gaál Lajos geológus vezetette. Buszunkkal a csomatelki kőbányáig menetünk, ahonnan már szép időben túráztunk a Bénai-sziklákhoz. Geológus vezetőnk lelkesen mutatta be a bazalt lávaár képződményeit. Már késő délután érkeztünk a sőregi Bagolyvár igazán szépséges szikláihoz, ahol búcsúztunk Felvidéktől és Füleken keresztül hazaindultunk Budapestre.
A kirándulást szervezte és vezette: Bódis Bertalan. Köszönjük!
A galériban tekintse meg képeinket!
fel »
Kedves Kollégák! Egy kicsit rendhagyó e beszámoló őszi kirándulásunkról.
Közös örömünkre, 2010. október 16-ának szombatján 15-en gyűltünk össze reggel, a pomázi autóbusz végállomásán, ahol szerencsénkre a 9-10 óra tájban induló járatok dupla kocsival indultak a sok kiránduló miatt felfelé. Öröm, hogy sokan jó levegőn, aktívan töltik a hétvégét! Míg várakoztunk is sok mindenről szó esett már, s végig a túrán nagyon jó beszélgetés zajlott köztünk. Ez is az egyik "sója" ezeknek a kirándulásoknak.
Felérkezve Dobogókőre, várt már bennünket egy fiatalember, akiről azt ígérték Pilisszentkereszten a múzeumban - előzetes terepbejárásom során -, hogy bevezet minket a Pilis rejtélyes világába. Sajnos kiderült, hogy nem igazán van gyakorlata ilyen témájú beszélgetésekhez, s társaságunk többsége is inkább teljesen kikapcsolódni és kirándulni akart. Így a Pilis rejtélye rejtve maradt számunkra, majd egy más alkalommal talán a kíváncsiak megtudják, hogy a Tibetbe járt fiatalembert milyen szakrális feladatok hívták ide a Dobogókőre és környékére.
Jeleztem, hogy a tervezett útvonalat bejártam előtte és nem egyedül, hanem férjem és falunk béli ismerősök társaságában. Erről a túráról - ami a mi útvonalunk is volt - beszámoltam a pócsmegyeri Kisbíró c. települési havilap 12. oldalának hasábjain.
Túránkat Pilisszentkereszten szakítottuk meg, egy kis pihenőre a cukrászdában. Sok finom kávé, süti, pogácsa fogyott a cukrászcsalád nagy örömére. Elmondták, hogy a hétvégék és a nyár forgalmának kell kitermelnie a fennmaradásukhoz szükséges bevételt. Mi is segítettünk ebben.
Túránkon - már nem először - Turbékné Tünde volt a fotós, így az Ő képei adják vissza ennek a szép kirándulásnak az igazi hangulatát. A túrát pedig Bécsi Lászlóné, Csöpi vezette.
A galériban tekintse meg képeinket!
fel »
Módszertani Nap
Helyszíne a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium volt, 2010. december 4-én, szombaton.
A foglalkozás a közoktatási törvény várható módosítása kapcsán tárgyalta meg a földrajz tantárgy helyzetét.
A foglalkozás levezetését köszönjük dr. Visi Juditnak.